E-R 10-19
L, P eelneval kokkuleppel

58 40 20 40
Tartus Raatuse Ärikeskuses

Looduslikud retseptid

Loputusvedelikud

Taimsed juukseloputusvedelikud on olemuselt hooldavad ja mitmetoimelised. Kui neid kasutada pärast šampooniga pesemist, siis sulgevad need kutiikuli, muudavad juuksed iseäranis siledaks ja läikivaks, tuntavalt paksemaks ja kergemini hooldatavaks. Juukseloputusvedelikud võivad ka peanahka ravida. Olenevalt valitud koostisainest võivad need muuta juuksed kergemini kammitavaks, taastada tasakaalustatud happesusega pH, eemaldada seebijäägid ja parandada värvitooni. (Tamm, 2006: 147)

LOPUTUSVEDELIKE KASUTAMINE

Loputusvedeliku võib olenevalt juuste seisundst juustesse jätta või välja pesta. Näiteks peanahahaiguste, kõõma ja dermatiidi korral tasub loputusvedelik juustesse jätta ja suhtuda sellesse kui ravimisse, mida tuleb mitu korda kasutada, et taastada normaalne seisund. Ent äädikavedelikud pestakse enamasti välja. Pähekandmise viisi ja kestuse määrab loputusvahendi kasutamise põhjus.

Kui kavatsete vedeliku välja pesta, siis tupsutage juuksed rätikuga kuivaks ja pigistage loputusvedelik peene otsikuga pudelist pähe. Hõõruge ühtlaselt juustes laiali, levitage kogupikkusesse, jätke umbes viieks minutiks toimima ja seejärel loputage jaheda või leige veega.

Kui kavatsete vedeliku juustesse jätta, siis kõigepealt tupsutage need tätikuga õrnalt kuivaks ja mähkige rätik ümber kaela. Kummardage kraanikausi või vanni kohale ja pigistage vedelikku peene otsikuga pudelist juustele. Tugevama mõju saavutamiseks pange kraanikausile kork ette, et loputusvedeliku jäägid äravoolutorusse ei satuks ning kandke ka kraanikausi põhja kogunenud vedelik pähe. Tupsutage juuksed rätikuga kuivaks ja tehke soeng. (Tamm, 2006: 147- 148)


Sisukord

Ravimtaimetõmmisse loputusvedelik
Loputusvedelik tundlikule ja sügelevale peanahale
Läiget andev loputusvedelik sidrunimahlast
Tugevdav loputusvedelik valguga
Kohevust andev loputusvedelik kõrvenõgestest
Taastav loputusvedelik õunaäädikast
Taimede ja äädikaga loputusvedelik tundlikule peanahale
Taimne loputusvesi äädikaga
Õunaäädikaga kõõmaravim
Kõõmavastane juukseloputusvesi
Puhastav ja ergutav juuste ja peanaha loputusvedelik
Toonivad loputusvedelikud
Sära andev loputusvesi tumedatele juustele
Sära andev loputusvesi heledatele juustele
Sära andev loputusvesi punastele juustele
Taimne loputusvesi
Kohevust andev loputusvedelik õllest


RAVIMTAIMETÕMMISE LOPUTUSVEDELIK

2spl (30ml) kuivatatud ravimtaimi (lugege altpoolt soovitusi)

1 tass (250ml) puhastatud vett

3- 5 tilka vabalt valitud eeterlikku õli

Kogus: 1 kasutamiskord

Valmistamine:

1. Ajage vesi keema. Tõstke ravimtaimed roostevabast terasest või klaasist anumasse ja valage keev vesi peale. Jätke 10- 15 minutiks tõmbama.

2. Kurnake vedelik ja visake kasutatud ravimtaimed minema. Lisage eeterlik õli ja kasutage kohe.

Kasutamine:

Kasutage nii nagu peatükis „Loputusvedelike kasutamine“ kirjeldatud.

Normaalsetele juustele ja peanahale sobivad ravimtaimed:kummel, põldosi, rosmariin, salvei.

Rasustele juustele ja peanahale sobivad ravimtaimed: münt, põldosi, sidrunhein, tüümian.

Kuivadele juustele ja peanahale sobivad ravimtaimed: altee, lavendel, põldosi, ürt- allikkress. (Tamm, 2006:149)


LOPUTUSVEDELIK TUNDLIKULE JA SÜGELEVALE PEANAHALE

Alljärgnev taimne segu on antiseptilise, kootava ja rahustava toimega. Teepuuõli on seene- ja bakterivastane ning seetõttu aitab suurepäraselt vastavate peanahaprobleemide korral.

2 tassi (500ml) puhastatud või destilleeritud vett

1 kuhjaga spl (15ml või umbes 1 väike peotäis) kuivatatud kõrvenõgest, niisama palju rosmariini ja salveid

1 tilk eeterlikku teepuuõli

1 tilk lavendliõli

Kogus: 1- 3 kasutamiskorda, olenevalt juuksepikkusest

Valmistamine:

Tõstke ravimtaimed roostevabast terasest või klaasist anumasse valatud vett. Ajage keema ja tõstke seejärel kohe tulelt. Laske „teel“ üle öö seista ja seejärel kurnake taimed välja.

Kasutamine:

Pärast õrnatõimelise šampooniga pesemist ja põhjalikult loputamist kasutage valmistatud taimeteed viimase loputusvedelikuna, nagu peatükis „Loputusvedelike kasutamine“ kirjeldatud. (Tamm, 2006: 150)


LÄIGET ANDEV LOPUTUSVEDELIK SIDRUNIMAHLAST

See loputusvahend paneb juuksed tugevasti läikima ja sobib iseäranis hästi heledatele juustele värvi esile toomiseks, kuid kasutada võivad seda kõik. Kõige kasulikum normaalsetele ja rasuste juuste puhul.

2 sidrunit

2 tassi (500ml) puhastatud vett

Kogus: 1 kasutuskord

Valmistamine ja kasutamine:

Pigistage sidrunitest mahl vette. Kandke segu juustesse, nagu peatükis „ Loputamisvedelike kasutamine“ kirjeldatud. Soovi korral loputage. Kui jätate loputusvedeliku pähe, tõuseb juuste ja peanaha happesustase, juuksed muutuvad pehmeks ja veidi heledamaks. (Tamm, 2006: 151)


TUGEVDAV LOPUTUSVEDELIK VALGUGA

See loputusvahend tugevdab juukseid ja silub kutiikulit.

7- grammine pakk želatiini

2 tassi (500ml) vett

Kogus: 1- 3 kasutamiskorda, olenevalt juuste pikkusest

Valmistamine ja kasutamine:

Segage želatiin vee hulka ja kandke segu juustele, nagu peatükis „ Loputusvedelike kasutamine“ kirjeldatud, kuni juuksed on täielikult kaetud. Jätke 10- 15 minutiks pähe, seejärel loputage. (Tamm, 2006: 152)


KOHEVUST ANDEV LOPUTUSVEDELIK KÕRVENÕGESEST

Nõgeseloputusvedelik on suurepärane kohevust lisav ravikuur, mis annab ületöödeldud juustele tugevust, läiget ja uskumatu tiheduse. Kasutatava vee ja kõrvenõgese hulk oleneb juuste pikkusest. Paar tilka eeterlikku lavendliõli muudab juuksed hästilõhnavaks, säravaks ja siidiseks.

2- 4spl (30- 60ml) kuivatatud kõrvenõgest

1 tass (250ml) puhastatud või destilleeritud vett

3- 5 tilka eeterlikku lavendliõli

Kogus: 1 kasutamiskord

Valmistamine:

Pange ravimtaimed ja vesi roostevabast terasest või klaasist anumasse. Ajage vesi keema, alandage kuumust ja keetke tasasel tulel kaane all pool tundi. Tõstke tulelt ja laske jahtuda, seejärel kurnake vedelik ja visake kastatud ravimtaimed ära.

Kasutamine:

Kasutage pärast šampooniga pesemist, nagu peatükis „Loputusvedelike kasutamine“ kirjeldatud. Ärge loputage välja.

Tinktuur:

Seda retsepti võib valmistada ka nõgesetinktuurist. Lisage umbes 30 tilka kuni 1 tassi (235ml) vee kohta ja kasutage loputusvedelikuna. (Tamm, 2006: 153)


TAASTAV LOPUTUSVEDELIK ÕUNAÄÄDIKAST

See loputusvahend silub kutiikulat, annab suurepärase läike ja pehmuse ning muudab juuksed kergemini hooldatavaks. Orgaaniline õunaäädikas on kootava ja toniseeriva toimega. Sellel on tugev normaliseeriv mõju, mis taastab juuste loomuliku happekihi. Sobib iseäranis hästi rasustele juustele ja peanahale.

2spl (30ml) õunaäädikat

1 tass (250ml) puhastatud vett

3- 5 tilka vabalt valitud eeterlikku õli

Kogus: 1 kasutamiskord

Valmistamine:

Segage kõik koostsained kokku

Kasutamine:

Pärast šampooniga pesemist kandke loputusvedelik juustele, nagu peatükis „Loputusvedelike kasutamine“ kirjeldatud. Loputage jaheda või leige veega ( kui teil on rasused juuksed või peanahk, siis võite jätta segu välja loputamata. (Tamm, 2006: 154)


TAIMEDE JA ÄÄDIKAGA LOPUTUSVEDELIK TUNDLIKULE PEANAHALE

See meditsiiniline äädikas on suurepärane abivahend sügeleva ja tundliku peanaha või kõõma korral. Tasakaalustava mõjuga happeline äädikas võib koguni pidurdada kõõma teket. Tänu mikroobivastastee taimedele, nagu näiteks pune ja lavendel, on ravim tõhusam ja meeldivama lõhnaga. Pange tähele, et pune ja rosmariin muudavad juuksed kergemini kammitavamaks. Loomulikult võite kasutada erinevaid ravimtaimi olenevalt sellest, missugust tulemust soovite.

¼ tassi (60ml) värsket punet

¼ tassi (60ml) värskeid (või 2spl ehk 30ml kuivatatud) lavendlipungi

2 tassi (500ml) õunaäädikat

Kogus: umbes 15 kasutamiskorda

Valmistamine:

1. Tükeldage pune ja lavendlipungad ning tõstke avara suuga (1- liitrisesse) klaaspurki. Valage õunaäädikas peale ja veenduge, et taimed oleksid korralikult kaetud. (Vajadusel lisage õunaäädikat.) Segage ettevaatlikult ja katke purk kaanega. Kui kaas on metallist, siis katke purgisuu kõigepealt kile või vahapaberiga ja alles sis pange kaas peale, sest muidu võib äädikas metalli roostetama panna.

2. Laske taimedel kuni kaks nädalat äädikas toatemperatuuril tõmmata. Kurnake vedelik, visake kasutatud ravimtaimed ära ja säilitage äädikat jahedas ning pimedas kohas, tumedas klaaspudelis. See taimne ravim säilib kuni aasta.

Kasutamine:

Lisage 2 supilusikatäit (30ml) ravimtaimeäädikat 1 tassile (250ml) soojale veele ning masseerige pärast šampooniga pesemist peanahasse. Ärge loputage. Sooritage protseduuri üks kord nädalas või vajadusel sagedamini. (Tamm, 2006: 155)


TAIMNE LOPUTSVESI ÄÄDIKAGA

1supilusikas kuivatatud kummelit

1 supilusikas kuivatatud roosi kroonlehti

1 supilusikas kuivatatud alteejuurt

250ml õunaäädikat

Valmistamine:

Laske ürtidel õunaäädika sees kaanega kaetud purgis kaks nädalat seista. Kurnake ja valage puhtasse pudelisse. Lisage üks supilusikas segu 250ml veele ja kallake pärast pesemist viimase loputusveena juustele. (Vukovic, 2003: 101)


ÕUNAÄÄDIKAGA KÕÕMARAVIM

Õunad sisaldavad melehapet. See alfahüdroksühape on kooriva ja pehmendava toimega ning eemaldab peanahalt kõõma. Ravikuur ei ohjelda ainult kõõma teket, vaid reguleerib ka niiskust. Kasutage pärast šampooni ja palsamit.

½ tassi (125ml) õunäädikat

Kasutamine:

Masseerige õunaäädikas sõrmeotsde abil peanahale. Korrake pärast iga šampoonitamist. Nädala pärast ilmnevad märgatavad tulemused. Kui kõõm tuleb tagasi, võite ravikuuri korrata. (Tamm, 2006: 155)


KÕÕMAVASTANE JUUKSELOPUTSVESI

Mikroobidevastased taimed tüümian, rosmariin ja salvei ning eukalüpti ja lavendli eeterlikud õlid võitlevad koos kõõma põhjustavate mikroorganismidega. Äädikas taastab peanaha loomuliku pH- taseme.

1 teelusikas kuivatatud tüümiani

1 teelusikas kuivatatud rosmariini

1 teelusikas kuivatatud salveid

250ml keeva vett

60ml õunaäädikat

10 tilka eukalüpti eeterlikku õli

10 tilka lavendli eeterlikku õli

Valmistamine:

Valage keev vesi kuivatatud ürtidele. Laske kaane all toatemperatuurini jahtuda ja kurnake. Lisage õunaäädikas. Segage juurde aroomiõlid ja loksutage hoolikalt. Hõõruge umbes 60ml vedelikku pärast pesemist ja juuste loputamist peanahasse. Pange järelejäänud loputusvesi külmkappi ja tarvitage ära ühe kuu jooksul. (Vukovic, 2003: 103)


PUHASTAV JA ERGUTAV JUUSTE JA PEANAHA LOPUTUSVEDELIK

Taimelisandiga äädikas rahustab juukseid ja peanahka, eemaldab mürkained ja soodustab karvanääpsude vereringet.

2spl (30ml) kuivatatud münti

2spl (30ml) kuivatatud basiilikut

2spl (30ml) kuivatatud rosmariini

2spl (30ml) kuivatatud salveid

3- 5 tilka vabalt valitud eeterlikku õli

2 tassi (500ml) õunaäädikat

Kogus: umbes 15 kasutamiskorda

Valmistamine:

1. Hakkige ravimtaimed peeneks, puistake laia suuga (1- liitrisesse) klaaspurki valatud õunaäädikasse ja veenduge, et taimed oleksid täielikult kaetud (vajadusel lisage äädikat). Segage ettevaatlikult ja katke purk kaanega. Kui kaas on metallist, siis katke purgisuu kõigepealt kile või vahapaberiga ja alles siis pange kaas peale, sest muidu võib äädikas metalli roostetama panna.

2. Laske taimedel kuni kaks nädalat äädikas toatemperatuuril tõmmata. Kurnake vedelik, visake kasutatud ravimtaimed ära ja säilitage äädikat jahedas ning pimedas kohas, tumedas klaaspudelis. Taimne ravim säilib kuni aasta.

Kasutamine:

Lisage 2 supilusikatäit (30ml) ravimtaimeäädikat 1 rassile (250ml) soojale veele ning masseerige pärast šampooniga pesemist peanahasse. Ärge loputage. Korrake protseduuri üks kord nädalas.

Juuste väljalangemise või hõrenemise korral: Korrake protseduuri ühe nädala vältel iga päev ja pärast seda üks kord nädalas. (Tamm, 2006: 156)


TOONIVAD LOPUTUSVEDELIKUD

Tarvitage järgnevaid ravimtaimekeeduseid juuksevärvi tooniva loputusvedelikuna pärast šampooni ja palsami kasutamist. Kuivatage juuksed rätikuga ja valage loputusvahed juustele. Ärge peske seda maha.

  • Blondidele juuste toonimiseks valmistage keedus saialillest ja kummelist
  • Tumedate juuste toonimiseks valmistage keedus rosmariinist, salveist või mustast teest
  • Punaste juuste toonimiseks valmistage keedus sandlipuust (punakaspruuni tooni saavutamiseks) või safranist (vasekarva tooni saavutamiseks).  (Tamm, 2006: 158)

 


SÄRA ANDEV LOPUTUSVESI TUMEDATELE JUUSTELE

2 supilusikat kuivatatud rosmariini

2 supilusikat kuivatatud salveid

2 supilusikat kuivatatud lavendlit

500ml vett

1 supilusikas õunaäädikat

Valmistamine:

Ajage rosmariin, salvei, lavendel ja vesi kaanega kaetud kastrulis keema. Tõstke tulelt ja laske jahtumiseni tõmmata. Kurnake, kallake puhtasse nõusse ja lisage õunaäädikat. Loksutage hoolikalt. Valage 125ml loputusvett pärast pesemist juustele. Järelejäänud segu säilitage külmkapis kuni kaks nädalat. (Vukovic, 2003: 98)


SÄRA ANDEV LOPUTUSVESI HELEDATELE JUUSTELE

3 supilusikat kuivatatud kummelit

3 supilusikat kuivatatud saialille

500ml vett

1 supilusikas sidrunimahla

Valmistamine:

Ajage kummel, saialill ja vesi kaanega kaetud kastrulis keema. Tõstke tulelt ja laske jahtumiseni tõmmata. Kurnake, kallake puhtasse nõusse ja lisage sidrunimahl. Loksutage hoolikalt. Valage 125ml loputusvett pärast pesemist juustele. Järelejäänud segu säilitage külmkapis kuni kaks nädalat. (Vukovic, 2003: 98)


SÄRA ANDEV LOPUTUSVESI PUNASTELE JUUSTELE

3 supilusikat kuivatatud hibiski

3 supilusikat kuivatatud saialille

500ml vett

1 supilusikas õunaäädikat

Valmistamine:

Ajage hibisk, saialill ja vesi kaanega kaetud kastrulis keema. Tõstke tulelt ja laske jahtumiseni tõmmata. Kurnake, kallake puhtasse nõusse ja lisage õunaäädikas. Loksutage hoolikalt. Valage 125ml loputusvett pärast pesemist juustele. Järelejäänud segu säilitage külmkapis kuni kaks nädalat. (Vukovic, 2003: 98)


TAIMNE LOPUTUSVESI

Raudrohi ja lavendel on kergelt kootava toimega ja vähendavad rasu.

2 supilusikat kuivatatud raudrohtu

2 supilusikat kuivatatud lavendlit

2 supilusikat kuivatatud piparmünti

500ml vett

2 supilusikat õunaäädikat

Valmistamine:

Ajage ürdid ja vesi kaanega kaetud kastrulis keema. Laske jahtumiseni tõmmata. Kurnake, kallake puhtasse pudelisse ja lisage äädikas. Loksutage hoolikalt. Valage 125ml segu pärast pesemist juustele. Säilitage loputusvett külmkapis kuni kaks nädalat. (Vukovic, 2003: 99)


KOHEVUST ANDEV LOPUTUSVEDELIK ÕLLEST

Juuksed muutvad uskumatult kohevaks ja tihedaks. Arvatavasti on võlujõud humalas, odras ja linases, mis sisaldavad ohtrasti suhkrut ja valku.

355ml pudel või purk õlut

Kogus: 1- 2 kasutamiskorda, olenevalt juustepikkusest

Valmistamine ja kasutamine:

Valage õlu klaasi või muusse anumasse ja jätke lahtuma, kuni on saavutanud toatemperatuuri. Pärast šampooni ja palsami kasutamist kandke õlu juustele. Ärge loputage. Õllehais kaob juuste kuivades ja teil ongi kohevad ning elavad juuksed.

Märkus: Kui eelistate õllele šampanjat, siis teadke, et sellel on samasugune kohevust andev efekt. (Tamm, 2006: 159)

Kasutatud allikmaterjalid:

Tamm, K. (2006). Loomulikult Terved Juuksed. Kirjastus: ERSEN

Vukovic, L. (2003). 1001 Looduslikku Vahendit. Kirjastus Varrak (2004)