E-R 10-19
L, P eelneval kokkuleppel

58 40 20 40
Tartus Raatuse Ärikeskuses

Kuidas lapse juukseid hooldada?

Ilmunud teadlikvanem.ee 22. oktoober 2014

Salongi Ilulaegas juuksur Meelika Eensoo selgitas Teadliku Vanema lugejatele, kuidas hoolitseda lapse juuste eest, kas ja millal võiks šampooni kasutusele võtta ning kuidas last esimeseks juuksuriskäiguks ette valmistada. Samuti tõi ta selgust müüdi ,,kui lapse juuksed ei kasva või on väga õhukesed, tuleks lapse pea kiilaks ajada” osas.

Väikese lapse juuksed suurtega sarnast hoolitsuskuuri kindlasti ei vaja. Et esimestel eluaastatel on lastel juukseid vähe, pole ka vajadust erilise juuksehoolduse järele. Lapse juuste hooldus peaks olema väga õrn, liigutused aeglased ja hellad. Kamm, mida lapse juuste harjamiseks kasutatakse, peaks samuti pehme olema.

Lapse pead tuleks pesta vastavalt vajadusele (väikelapse puhul piisab ühest korrast nädalas, imikutel ka korrast paari nädala jooksul) ning šampooni igal korral kindlasti tarvis kasutada pole. Eensoo täpsustas, et imikute puhul piisab, kui pead õrnalt veega masseerida. Hiljem, kui päris juuksed juba tekkima hakkavad ehk siis ajaliselt umbes pärast neljandat elukuud, muutuvad juuksed natuke tugevamaks ning hakkavad kasvama ka pikkusesse, võib kord nädalas ka lastele mõeldud spetsiaalse šampooni kasutusele võtta. Kindlasti pole see aga kohustuslik.

Spetsiaalne toode

Lapse juuste hoolduseks kasutusele võetud šampoon peaks kindlasti olema mõeldud spetsiaalselt lastele, kuna selline šampoon ei ärrita silmi ega aja nutma. Lisaks sellele ei sisalda laste šampoonid täiskasvanute juuksetoodetes olevaid sulfaate. Samuti võiks šampooni pH tase olla 4,5-6.

Positiivne juuksurikogemus

See, kas lapse esimene juukselõikus viia läbi kodus või juuksuri juures, on Eensoo sõnul juba iga vanema enda otsus. Oluline on, et lapsele jääks juukselõikusest positiivne kogemus.

Ehkki ajaliselt on esimese juukselõikuse aeg individuaalne – kõigil kasvavad juuksed erineva kiirusega – tuleks juukselõikusega algust teha siis, kui vanem märkab, et lapsel hakkavad juuksed kas silma või kõrva peale kasvama ning last häirima.

Kindlasti tasuks vanemal aga last juukselõikuseks ette valmistada. ,,Näeme oma töös tihti, et vanemad ei ole lapsele selgitanud kuhu ta tuleb ja seega tekib lapsel hirm, eriti kui võtame kätte käärid või masina,” põhjendas Ilulaeka juuksur. ,,Lapse jaoks on see kõik uus ja see tekitab hirmu, mis me nendega tegema hakkame. Aitab kindlasti see, kui vanemad võtaksid kas või ühel korral oma lapse endaga kaasa kui vanem juuksurisse tuleb, et laps näeks, mida seal tehakse ja teine asi on kindlasti lapsele seletamine, mida tegema minnakse ja kuidas see protseduur käib,” põhjendas ta. Eensoo lisas, et esimesel korral tuleks kindlasti rohkem aega varuda ja mainida ka juuksurile, et see on lapsel esimene kord. Siis varub ka juuksur rohkem aega ja seletab samuti lapsele rohkem, mida ta tegema hakkab, et laps ei kardaks.

Müüt kiilaksajamisest

Kui mõnel lapsel on juba sündides korralik ,,parukas” peas, siis teisel pole esimesel paaril eluaastal suurt midagi peale õrnade ,,udujuuste”. Kusagilt on aga alguse saanud müüt, et kui juuksed lapse peas kuigi kiirelt ei kasva ning ka enam kui aasta vanuse lapse peas on nö beebijuuksed, tuleks laps kiilaks ajada – siis pidavat paksud ja korralikud juuksed asemele kasvama.

Kogenud juuksuri kinnitusel pole kõne all oleval müüdil mingit tõepõhja all. Ta selgitas, et tegelikult on nii, et juuste maha lõikamine tekitab näilise mulje paksematest juustest – kui lõigata ära veninud, kuivad ja katkised juukseotsad, paistavad ju juuksed tervemad ja tugevamad. Juurde ei teki neid aga kindlasti kusagilt ja kiiremini kasvama see juukseid ka ei pane. ,,Kui lõikame korrapäraselt oma lõhenenud ja kuivi otsi, siis need ei murdu ise ära, vaid kasvavad ka pikkusesse,” põhjendas Eensoo. ,,Kui me juukseid ei lõikaks ja juuksed on otsadest kuivad, siis nad murduvad ise ja seega on otsad sellised veninud ning ei kasva ka pikkusesse, sest need lihtsalt murduvad.”