E-R 10-19
L, P eelneval kokkuleppel

58 40 20 40
Tartus Raatuse Ärikeskuses

Juuste väljalangemine

Juuste väljalangemine on sama loomulik protsess nagu juuste kasvamine – see toimub kõigil inimestel, sest organism vahetab vanu rakke uute vastu.

Normaalne on, kui päevas langeb välja 60-100 juuksekarva.

Kui teil on see nii, siis ei tasu muretseda, väljalangenud juuksekarva asemele kasvab õigepea uus.

Kui teil aga langeb rohkem välja, siis tasub mõelda ravimisest ja paremast hooldusest.

Kõige tähtsam on kindlaks määrata juuste väljalangemise põhjus(ed).

1. Rauapuudus. Seda põhjustab menstruatsioon, tihti ka dieet. Rauapuuduse tunnusmärgid: kahvatu nahk, väsimus, uimasus. Igal juhul tasub teha vereproovi. Kui teil on tõepoolest organismis rauapuudus, siis kõige tõenäolisemalt ongi see juuste väljalangemise peamine põhjus. Proovige süüa rohkem rauda sisaldavat toitu või ostke apteegist toidulisandeid.

2. Stress. Arvan, et igaüks on tähele pannud, et pärast rasket stressirikast nädalat hakkab juuksed hulgaliselt välja langema. Lühiajalise stressi korral taastuvad juuksed kiiresti ja väljalangemine lakkab paari päeva jooksul. Kui aga stress on pidevalt teie elus, siis peanaha veresooned ahenevad sedavõrra, et juuste väljalangemine muutub krooniliseks ja seda peab ravima.

3. Mõned haigused põhjustavad samuti juuste väljalangemist, nt kilpnäärmehaigused, aneemia, suhkrutõbi, kopsupõletik, ka suguhaigused mõjutavad otseselt juuste väljalangemis- ja kasvamisprotsessi..

4. Reaktsioon mõnedele ravimitele. Tänapäeval on väga palju selliseid ravimeid(üle 100), mis võivad põhjustada juuste väljalangemist. Nt. rasestumisvastased tabletid, kuseeritust soodustavad vahendid, steroidid ja isegi aspiriin. Kui teil on probleemsed juuksed, siis enne uue ravimi manustamist tasub alati konsulteerida arstiga.

5. “Karmi” hoolduse tõttu. Juuste värvimine, lokkimine, sirgendamine, föön – kõik need protseduurid rikuvad juukseid. Kui te ei suuda ilma nendeta elada, siis andke oma juustele vähemalt lühiaegset puhkust.

6. Juuste väljalangemine võib murdeeas ja raseduse ajal toimuda meessuguhormooni liiga kiire moodustumise tõttu. See on raske juhus, selle ravimiseks kasutatakse hormooniteraapiat.

Igal juhul enne mingi otsuse vastuvõtmist tasub konsulteerida arstiga.

7. veel üks põhjus, mida võib eriliselt esile tuua – on peanaha vereringe häire. Seda võib põhjustada kohvi ületarbimine, mis paisutab ja ahendab veresooni. Muide, kui kohvi lisada likööri vm alkoholi, siis selle negatiivne mõju suureneb.

Rahvameditsiinist:

* Hõõruda peanahasse sibula mahla koos konjaki ja takjajuurte tõmmisega. Väga hea ja efektiivne vahend. Proportsioonid: 1 osa konjaki, 4 osa sibulamahla ja 6 osa takjajuurte tõmmist.

* Juustekasvu stimuleerimiseks kasutatakse värsket aaloe mahla. Aaloetaime alumised ja keskmised lehed lõigatakse ära, pestakse keedetud veega, kuivatatakse ja keeratakse paberi sisse ning jäetakse külmkappi 12 ööpäevaks. Seejärel peenestatakse terved lehed(mustaks läinud viska ära), ning surutakse nendest mahla välja. 1-2 korda nädalas hõõrutakse mahla peanahasse.

* Juuste kasvamist stimuleerib ja sibula ja küüslauga mahlade segu, neid hõõrutakse peanahasse tund aega enne pesemist.

* Juuste väljalangemise korral kasutatakse suure eduga punast kaunpipart. Ta kutsub esile vere valgumist peanahasse. Proportsioonid: pipar 1osa: piiritus 10 osa(70 kraadi), panna pipar piirituse sisse ja jätta 6-7 päevaks seisma. Seejärel lahustada saadud vedelikku proportsioonis 1:10 keedetud veega. Hõõruda peanahasse(soovitavalt enne magamaminekut) 2-3 korda nädalas.

Kui teil on kuivad ja vigastatud juuksed ja hakkavad kohe-kohe välja langema, võib kasutada järgmist retsepti.

* 1 sl aaloe mahla, 1 sl mett, 1 tl kastoorõli – segada ära ja hõõruda peanahasse 30-40 minutit enne juuste pesemist.